Wyobraź sobie taką sytuację:
Idziesz przez magazyn. Nagle zza roku wyjeżdża wózek widłowy i skręca w kierunku, z którego nadchodzisz. Nagle operator wózka Cię zauważa i gwałtownie się zatrzymuje. Z przewożonej palety spada ładunek i ląduje pod Twoimi nogami. Niewiele brakowało, ładunek mógł Cię uderzyć ale na szczęście nic się nie stało.
Kierowca wyskakuje, aby upewnić się, że nic Ci nie jest. Oboje śmiejecie się z adrenaliny, mówiąc rzeczy w stylu “było blisko”.
Idziesz dalej, wracasz do swoich zadań nie informując nikogo o tym, co się stało.
Jeśli ten wypadek zdarzył się raz, to co stoi na przeszkodzie, żeby zdarzył się ponownie? Następnym razem możesz nie mieć tyle szczęścia.
Czym jest zdarzenie potencjalnie wypadkowe?
W dużym uproszczeniu zdarzenie potencjalnie wypadkowe to prawie wypadek. To nieplanowane niebezpieczne zdarzenie, które nie skutkuje urazem, jednak istnieje możliwość, że w innych okolicznościach mogłoby.
Zdarzenia potencjalnie wypadkowe w wielu firmach nie są zazwyczaj zgłaszane, chyba że wprowadzono w nich program mający na celu ich eliminację.
Dlaczego zgłaszanie zdarzeń potencjalnie wypadkowych jest ważne?
Pomyśl o zgłaszaniu zdarzeń potencjalnie wypadkowych jako o wyprzedzaniu wypadków.
Informacje zebrane dzięki raportowaniu zdarzeń bliskich wypadkom mogą być analizowane w celu odkrycia ich przyczyn źródłowych.
Usuwając przyczyny zdarzeń potencjalnie wypadkowych, usuwamy także przyczyny wypadków, które mogłyby wydarzyć się w przyszłości, gdyby z niebezpieczną sytuacją nic nie zrobiono.
Korzyści z raportowania zdarzeń potencjalnie wypadkowych
Raportowanie sytuacji potencjalnie wypadkowych może pomóc w zidentyfikowaniu słabych punktów stanu bezpieczeństwa w firmie i zajęciu się nimi zanim dojdzie do urazu.
Dzięki temu pracownicy będą bezpieczniejsi, a organizacja może zaoszczędzić pieniądze.
Dzięki zgłoszeniu zdarzenia potencjalnie wypadkowego kierownictwo może także zweryfikować stosowanie przez pracowników obowiązujących procedur bezpieczeństwa – np. czy kierowca wózka widłowego włącza klakson, aby poinformować ludzi, że zbliża się wózek widłowy?
Po przeanalizowaniu zarejestrowanego zdarzenia potencjalnie wypadkowego kierownictwo może również rozważyć wprowadzenie nowych rozwiązań w celu poprawy bezpieczeństwa, takich jak zainstalowanie lustra w rogu, aby pracownicy mogli zobaczyć, czy coś znajduje się po drugiej stronie.
Jak zachęcić pracowników do zgłaszania sytuacji potencjalnie wypadkowych?
Aby proces analizy zdarzeń potencjalnie wypadkowych był skuteczny, jak najwięcej takich zdarzeń musi być zgłaszanych.
Jednak pracownicy, szczególnie na początku wprowadzania procesu zarządzania zdarzeniami potencjalnie wypadkowymi, nie zawsze chętnie takie niebezpieczne sytuacje chcą zgłaszać.
Co więc można zrobić, aby zachęcić ich do zgłaszania niebezpiecznych sytuacji?
Należałoby zacząć od pracy nad zwiększeniem świadomości pracowników, ułatwieniem zgłaszania incydentów i stworzeniem kultury bezpieczeństwa.
Oto kilka sugestii działań, jakie można wprowadzić w dużej firmie, aby pracownicy chcieli zgłaszać zdarzenia potencjalnie wypadkowe:
📌 Kształcenie w dziedzinie bezpieczeństwa:
💡 Organizowanie regularnych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa dla wszystkich pracowników. Nie tylko obowiązkowych szkoleń wstępnych i okresowych BHP, ale także dodatkowych szkoleń podnoszących świadomość.
💡 Zawieranie w tych szkoleniach informacji na temat identyfikowania i zgłaszania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
📌 Komunikacja:
💡 Stworzenie w firmie klimatu otwartego środowiska, w którym pracownicy czują się komfortowo zgłaszając swoje obawy dotyczące ich bezpieczeństwa.
💡 Regularna komunikacja wewnętrzna na temat kwestii bezpieczeństwa, w tym przekazywanie informacji o incydentach w firmie i wprowadzanych działaniach naprawczych.
📌 Wdrożony system zgłaszania incydentów:
💡 Wdrożenie łatwego do korzystania systemu zgłaszania incydentów, który umożliwia pracownikom szybkie i nieskomplikowane raportowanie potencjalnych zagrożeń.
💡 Gwarancja, że zgłoszenia są traktowane z powagą, a pracownicy są informowani o podejmowanych działaniach w związku z ich zgłoszeniem.
📌 Nagrody i uznanie:
💡 Ustanowienie programu nagród dla pracowników skutecznie zgłaszających potencjalnie niebezpieczne sytuacje.
💡 Publiczne uznanie i nagradzanie tych, którzy aktywnie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy.
📌 Analiza i działania naprawcze:
💡 Systematyczne analizy incydentów i zgłoszeń zagrożeń w celu identyfikacji obszarów wymagających poprawy.
💡 Podjęcie skutecznych działań naprawczych w odpowiedzi na zgłoszone sytuacje i monitorowanie ich skuteczności.
💡 Każdorazowe wracanie do pracowników zgłaszających niebezpieczne zdarzenia i zagrożenia z informacją zwrotną co się z ich spostrzeżeniem zadziało i jakie są wnioski z analizy ich zgłoszenia. Zawsze.
📌 Zaangażowanie kadry zarządzającej:
💡 Zaangażowanie kierownictwa firmy w promowanie kultury bezpieczeństwa. Od najwyższego kierownictwa, do kierownictwa średniego szczebla.
💡 Demonstracja przywództwa poprzez aktywny udział w szkoleniach i inicjatywach związanych z bezpieczeństwem.
📌 Audyty bezpieczeństwa:
💡 Regularne przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa w miejscu pracy.
💡 Uzyskiwanie opinii pracowników na temat ich bezpieczeństwa oraz planowanych działań.
📌 Dostosowanie środowiska pracy:
💡 Wdrażanie zmian w środowisku pracy w odpowiedzi na zgłoszenia pracowników, takie jak poprawa infrastruktury czy wprowadzanie nowych procedur. Pracownicy muszą widzieć, że ich zgłoszenia mają sens.
Nie pozwól, aby pracownicy czuli, że zgłoszenie zdarzenia potencjalnie wypadkowego będzie negatywną oceną ich postępowania.
Oceniaj sytuację, nie człowieka.
Jeśli zgłoszenie zdarzenia potencjalnie wypadkowego będzie postrzegane jako błąd ze strony pracownika, nie zgłosi się on do Ciebie.
Twoi pracownicy nie powinni obawiać się żadnych negatywnych skutków lub kary za zgłoszenie niebezpiecznego zdarzenia.
Stworzenie efektywnego systemu zgłaszania i promowanie kultury bezpieczeństwa wymaga zaangażowania całej firmy, zarządu oraz pracowników na różnych poziomach organizacyjnych i może zachęcić pracowników do zgłaszania sytuacji potencjalnie wypadkowych.
Jak skutecznie i w łatwy sposób zgłaszać zdarzenia potencjalnie wypadkowe?
Użytkownicy oprogramowania wspomagającego zarządzanie BHP w dużych firmach – HSEnet.pl mogą zgłaszać wypadki i zdarzenia potencjalnie wypadkowe natychmiast, również bezpośrednio z miejsca zdarzenia przy pomocy smartfona.
Zdarzenie potencjalnie wypadkowe jest rejestrowane w systemie, a odpowiednie osoby natychmiast otrzymują maile z powiadomieniem o zgłoszonym niebezpiecznym zdarzeniu. Dzięki temu od razu można przystąpić do jego analizy i określenia przyczyn źródłowych po to, aby następnie jak najszybciej je usunąć i uniemożliwić wystąpienie faktycznego wypadku przy pracy w takich samych okolicznościach.
Chcesz przetestować oprogramowanie HSEnet.pl ?
Zapytaj o wersję demo systemu – kliknij TUTAJ
HSEnet to innowacyjne i kompleksowe oprogramowanie komputerowe wspomagające zarządzanie bezpieczeństwem pracy w dużych firmach.
Więcej o platformie HSEnet: